Vzdělání
Takto jsme si poradili s body našeho volebního programu:
- Investice do vzdělání jsou víc než opravy budov
- Příspěvky na získané certifikáty pro středoškoláky
- Projekt „Čáslav mluví anglicky“ pro ZŠ
- Pravidelné ocenění za mimořádnou pedagogickou práci ve městě
- Sdílení speciálních pedagogů mezi školami
- Podpora vzniku alternativního vzdělávacího programu pro ZŠ
Tento náš postoj se naplno prokázal během pandemie covid-19, kdy školní budovy zely prázdnotou a všichni rodiče mohli vidět, že samou podstatou vzdělávání je obsah a osobnost učitele. Proto jsme kromě podpory škol při zvládání domácí výuky motivovali ředitele městských škol k inovacím, např. k podávání žádostí o nejrůznější dotace, posílení výuky kyberbezpečnosti a digitální gramotnosti, zapojení virtuální reality do výuky, zavedení školních informačních systémů (včetně elektronické třídní knihy a žákovské knížky). Iniciovali a podpořili jsme také vznik vzdělávacího programu Operace Ontero, který žákům ZŠ přibližuje období mezi lety 1968 - 1989.
Za klíčový nástroj pro zvyšování kvality škol považujeme nově zavedené pravidelné hodnocení jejich ředitelů, během kterého hodnotící komise složená z odborníků a zástupců vedení města vyhodnocuje plnění nastavených kritérií kvality.
Tento bod jsme bohužel zrealizovat nezvládli - omezení spojená s epidemií onemocnění covid-19 a následně příchod dětí z Ukrajiny nastolily pro základní a střední školy prioritnější témata.
Čáslavské základní školy měly do roku 2021 možnost využít při výuce anglického jazyka rodilého mluvčího Cotyho, jehož angažmá zajistil Místní Akční Plán rozvoje vzdělávání. Odezva od žáků, učitelů i rodičů byla pozitivní, proto na původní projekt financovaný z dotací EU od září 2022 navazuje aktivita nového rodilého mluvčího spolufinancovaná z rozpočtu města.
Tento bod jsme bohužel zrealizovat nezvládli. Původní myšlenku na zavedení tradice učitelského plesu, kde by byli vybraní učitelé ocenění, zhatila pandemická opatření, která v letech 2021 a 2022 prakticky znemožnila konání plesů. Nicméně nevzdáváme se a rádi bychom se o to pokusili v dalším volebním období.
Ke sdílení speciálních pedagogů nevznikla potřeba, místní školy mají tyto pozice zajištěny svými zaměstnanci. Školy dlouhodobě sdílejí školní psycholožku a rodilého mluvčího pro výuku AJ.
Město podpořilo aktivity spolku Komunitní škola Čáslav, z.s., které ke vzniku alternativního vzdělávacího programu směřovaly, formou nabídky prostoru učebny a dotace na její vybavení a provoz. Kromě toho rada města již v roce 2019 vyslovila souhlas se vznikem SCIO školy v Čáslavi. Bohužel ani jedna z těchto aktivit nakonec nebyla realizována, zejména z důvodu malé poptávky veřejnosti.
Nad rámec volebního programu se nám podařilo následující:
- modernizace technologického vybavení městské knihovny