
Sportovní a kulturní Čáslav
Takto jsme si poradili s body našeho volebního programu:
- Transparentní podpora činnosti místních sportovních oddílů
- Prohloubení vzájemné spolupráce s dalšími městy a obcemi v regionu v oblasti propagace a rozvoje turismu
- Tvorba nových turistických, cykloturistických a běžeckých tras a okruhů po městě a jeho okolí
- Nové varianty informačních zdrojů a propagačních materiálů města
- Dopravní hřiště s in-line oválem v parku R. Těsnohlídka
- V zimním období o víkendech zdarma otevřená tělocvična pro rodiče s dětmi
- Revitalizace stávajících a vznik nových veřejných prostranství a oddechových zón
- Transparentní podpora činnosti místních občanských spolků a organizací v oblasti kultury
- Podpora občanů při organizaci volnočasových aktivit a kulturních akcí
- Využití lokality Hrádek (arboretum, výukové místo pro děti)
- Aktivní přístup k vytvoření památníků čáslavských rodáků M. Formana a J. Svobody
- Projekt Zmizelá Čáslav – přiblížení dějin města, místních památek a významných osobností
Místní sportovní oddíly podporujeme přímo finančními příspěvky na jejich činnost, které jsou přidělovány podle jasně určených kritérií. Návrh na rozdělení celkové částky připravuje sportovní komise složená ze zástupců sportovních oddílů a finální schválení probíhá na jednání zastupitelstva, které je veřejné a podklady k němu jsou občanům k dispozici na webu města. Podpora města má také podobu poskytování udržovaných sportovišť a dalšího zázemí pro sportovní kluby za velmi výhodných podmínek.
Konkrétním příkladem může být prohloubení spolupráce s Kolínem a Kutnou Horou formou zavedení speciálních autobusových linek při nejvýznamnějších kulturních akcích, díky kterým mají jednoduchou možnost návštěvy dané události i obyvatelé zbylých dvou měst. Za zmínku stojí také společný destinační management v rámci spolku Turistická oblast Kutnohorsko Kolínsko. Došlo i k posílení Spolupráce s dalšími obcemi v regionu, zejména prostřednictvím spolupráce v rámci Mikroregionu Čáslavsko. Konkrétním příkladem může být zavedení distribuce Čáslavských novin i do obcí ve spádové oblasti rozšířené působnosti Čáslavi.
Zde za největší úspěch považujeme sérii nových interaktivních naučných stezek městem, které vznikly v rámci projektu LET Čáslaví, podpořeného městskou dotací z programu Kultura, spolková činnost a cestovní ruch. Kromě již realizovaných tras existují také záměry na další tématické okruhy.
Agenda propagace města prošla zásadním oživením v rámci začlenění místního informačního centra pod městský úřad a díky zapojení profesionálů má město důstojnou a atraktivní propagaci směrem k turistům i místním.
Revitalizaci parku R. Těsnohlídka jsme raději nechali rozmyslet odborníky na architekturu, kteří přišli s ještě lepšími nápady na využití tohoto zeleného místa v centru města. Realizaci jsme však zatím zejména z finančních důvodů nezvládli.
Tento benefit jsme zatím realizovat nestihli – než jsme ho zvládli vyjednat s řediteli místních škol, přišla epidemie onemocnění covid-19 a jeho uskutečnění znemožnila. I nadále ho však považujeme za nápad hodný realizace.
Zajistili jsme vznik architektonických studií pro revitalizaci parků Na Valech, Rudolfa Těsnohlídka a v Mahenově ulici. Tyto studie byly zveřejněny, projednány a navazuje na ně příprava prováděcích projektů tak, aby mohly být realizovány v příštích letech. Podařilo se nám realizovat revitalizaci parku a Na Vyhlídce, zrekonstruovat Komenského náměstí, zřídit posezení před informačním centrem, obnovit lavičky a odpadkové koše v historickém centru města.
Významný posun pozorujeme také v oblasti květinové výzdoby města a péče o zeleň, za což vděčíme nové městské zahradnici a vlastnímu týmu zaměstnanců, kteří zajišťují kvalitní péči o zeleň a město je díky nim v této oblasti soběstačné (v minulosti byly tyto služby zajišťovány externími firmami).
Místní kulturní spolky podporujeme přímo finančními příspěvky na jejich činnost, které jsou přidělovány podle jasně určených kritérií. Návrh na rozdělení celkové částky připravuje kulturní komise, složená ze zástupců místní kulturní scény, a přehled podpořených spolků a jednotlivců je veřejně dostupný, např. v podkladech pro zastupitelstvo nebo v závěrečném účtu města.
Pro podporu jednotlivců platí stejná pravidla jako pro spolky, popsané v předchozím bodě. Kromě finančních příspěvků město poskytuje také materiální podporu, např. poskytnutí vlastního mobiliáře a zapůjčení techniky.
Tento náš záměr i nadále trvá, zatím jsme ho ale nezvládli zrealizovat.
Podpořili jsme sochařskou soutěž, která vedla k vytvoření a umístění busty Miloše Formana na jeho rodný dům. Proběhla soutěž na výtvarné dílo k umístění na Komenského náměstí, které bude sloužit k připomenutí odkazu Miloše Formana a bude financováno městem. Scénografa světového významu Josefa Svobodu by měl po své připravované revitalizaci připomínat park Vala.
Této oblasti se zdařile věnuje projekt LET Čáslaví, podpořený městskou dotací programu Kultura, spolková činnost a cestovní ruch. Občané i návštěvníci města tak mají možnost díky webu letoulky.cz procházet bohatou historií budov a míst ve městě, přičemž v plánu jsou další naučné trasy zaměřené na další historická období a slavné rodáky.
Nad rámec volebního programu se nám podařilo následující:
- zahájení oprav hradební zdi u Žižkovy brány
- rekonstrukce hlavního sálu Dusíkova divadla
- rozšíření rozsahu péče o veřejné osvětlení (včetně zahájení postupné rekonstrukce)
- zahájení obnovy zaniklých polních cest v okolí města
- veřejné griloviště a psí louka v parku v Těsnohlídkově ulici
- rekonstrukce kašny na náměstí, vč. obnovení možnosti úplného naplnění, vodotrysku a osvětlení
- street art festival Město = Galerie
- restaurování sochy Jana Žižky na náměstí
- restaurování pomníku padlých u Domova důchodců